Wszechstronność sufitowego oświetlenia taśmami LED to jedna z kluczowych cech, które sprawiły, że taśmy LED zrewolucjonizowały branżę oświetleniową. Dostępne w różnych odcieniach, łatwe w montażu i energooszczędne, dają możliwość szybkiego i łatwego przearanżowania domowych przestrzeni. Jeżeli chcesz odmienić swoje wnętrza, możesz zrobić to w kilku prostych krokach. Sprawdź, jak zamontować oświetlenie LED na suficie w kilku prostych krokach.
Proces montażu taśm LED dookoła sufitu obejmuje kilka kroków i może być wykonany bez pomocy profesjonalisty. Pierwszym etapem jest wybór LED-ów. Przed zakupem listew sufitowych z oświetleniem LED należy zawsze pamiętać o ich kluczowych cechach. Listwy sufitowe są dostępne w różnych mocach wahających się od 5 watów do 25 watów. Szerokość taśmy LED nie powinna być większa niż szerokość przestrzeni, w której chcesz ją zawiesić. Kiedy już wybierzesz taśmę, która najlepiej pasuje do wnętrza, kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni do naklejenia taśmy.
Przed zainstalowaniem taśm LED należy pamiętać, że pomimo taśmy samoprzylepnej na spodzie, taśma ta nie przyklei się do powierzchni chropowatych, zakurzonych czy tłustych. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości podłoża, można w miejscu przewidywanego przebiegu taśmy, nakleić zwykłą taśmę malarską. Podczas jej odklejania, wszelkiego rodzaju nieczystości i ewentualne luźne kawałki farby pozostaną na jej powierzchni klejącej. Aby dodatkowo poprawić przylepność taśmy do podłoża jeżeli powierzchnia nie jest gładka, a nie stosujemy przystosowanych do tego celu profili do taśm LED, można dodatkowo w miejscu, gdzie będzie przyklejana taśma LED nakleić wstępnie dodatkową taśmę dwustronnie klejącą, szerszą od samej taśmy, co zwiększy powierzchnię styku z sufitem, a tym samym pozwoli na dokładniejsze jej przyklejenie ze względu na brak jakichkolwiek elementów na taśmie. Pamiętajmy, że taśmy LED nie przyciskamy w celu jej przyklejenia w miejscach wlutowanych elementów - diody czy oporniki. Przycięcie paska na odpowiednią długość nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.
Instalacja paska LED jest bardzo łatwa, ale może wymagać odpowiedniego kamuflażu. Z tego względu warto zainstalować listwy sufitowe z oświetleniem LED za krawędzią, np. u góry listwy lub krawędzi opuszczanego sufitu. Takie umiejscowienie pomoże ukryć oświetlenie sufitowe z taśm LED a dodatkowo rozproszyć jego światło co zapewni najlepszy efekt świetlny nadając wnętrzom bardziej elegancki wygląd.
Podłączenie taśm LED do źródła zasilania wymaga kompatybilnego sterownika i przewodu połączeniowego, oraz zasilacza o napięciu i mocy, odpowiadającym napięciu pracy paska LED i jego poborowi mocy. Należy zwrócić uwagę jednak na fakt, że najczęściej spotykane taśmy LED o stabilizacji napięciowej, wymagają podłączenia zasilacza co maksymalnie 5 metrów. Konieczne jest zatem przygotowanie większej ilości zasilaczy w przypadku dłuższych instalacji. Kiedy masz już wszystkie akcesoria, możesz podłączyć pasek LED do przewodu w taki sposób, aby czerwony przewód łączył się ze znakiem dodatnim paska a czarny przewód ze znakiem minus. Na koniec wystarczy podłączyć zasilacz do sieci elektrycznej, pamiętaj o zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności, najlepiej przy wyłączonym zabezpieczeniu na tablicy licznikowej.