Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna1 » Blog2 » Jak działają sterowniki LED?
Zmiana języka
PolskiAngielski
Nasze hity
Nowości w sklepie
Kontakt
 • Jacek Rychlik
  NIP: PL6221013955
 • E-mail:sklep@led-ovo.eu
 • Telefon731 03 05 61
  731 81 75 77
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
 • Bierzemy udział w programie

  "RZETELNA FIRMA"

  JB12OE74

Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Jak działają sterowniki LED?

Data dodania: 18-05-2021 Taśmy LED to jeden ze sposobów na ciekawą aranżację świetlną w różnego typu wnętrzach. Możemy wkomponować je w zabudowy sufitowe, ścienne, podłogowe czy użyć jako oświetlenie meblowe, przez co dane pomieszczenie nabiera nietypowego charakteru. Dodatkowo dzięki sterownikom LED możliwa jest dowolna regulacja światła, stosowanie różnorodnych efektów oraz zmiana kolorów i ich intensywności w zależności od pory dnia i rezultatu, jaki chcemy uzyskać. Na jakiej zasadzie działają sterowniki LED i w jaki sposób ich używać?

Rodzaje sterowników LED i ich funkcje


Zestaw oświetlenia LED składa się z taśmy LED, zasilacza oraz sterownika, dzięki któremu możliwa jest zmiana zakresu dostarczanego napięcia, a co za tym idzie – regulacja pracy diod: rozjaśnianie, ściemnianie, włączanie oraz wyłączanie. W przypadku taśm LED, które zmieniają kolory: CCT, RGB czy RGBW, kontrolery posiadają również dodatkowe funkcje: sterowanie barwą, płynne przejścia między poszczególnymi odcieniami, światło pulsacyjne, automatyczną zmianę kolorów i wiele innych.
Wyróżniamy kilka typów kontrolerów, a ich wybór uzależniony jest o rodzaju taśmy, przeznaczenia aranżacji świetlnych czy możliwości montażowych. Oferowane są m.in. sterowniki manualne, dotykowe, kontrolery obsługiwane pilotem lub cyfrowe. Mogą one występować w wersjach przewodowych oraz bezprzewodowych.
 

Mechanizm funkcjonowania kontrolerów LED


Sposób działania sterowników LED zależy od konkretnego typu urządzenia. Kontrolery manualne funkcjonują na takiej samej zasadzie jak włączniki i wyłączniki światła oraz mogą posiadać opcję ściemniania, rozjaśniania czy zmiany barwy z ciepłej na zimną. Sterowniki dotykowe natomiast uruchamiają oświetlenie LED po zbliżeniu ręki do czujnika. Wśród kontrolerów obsługiwanych pilotem wyróżniamy zestawy wykorzystujące podczerwień (IR) lub częstotliwość radiową (RF).
Pierwszy system działa podobnie jak piloty do telewizorów, więc sterownik musi znajdować się w takim miejscu, aby sygnał z pilota bez problemu do niego dotarł. Piloty radiowe funkcjonują nawet „przez ściany” oraz mogą posiadać dodatkowe opcje, jak np. tworzenie różnych stref i swobodne zarządzanie każdą z nich przy użyciu jednego pilota. Ciekawym rozwiązaniem są również sterowniki kompatybilne z systemem Google Home oraz kontrolery cyfrowe wykorzystujące sygnał WiFi lub Bluetooth, gdyż dzięki nim możliwa jest obsługa oświetlenia LED przez aplikację w smartfonie.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Dodatkowe opcje przeglądania