Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna1 » Blog2 » Ile zamontować taśmy led przy suficie podwieszanym?
Zmiana języka
PolskiAngielski
Nasze hity
Nowości w sklepie
Kontakt
 • Jacek Rychlik
  NIP: PL6221013955
 • E-mail:sklep@led-ovo.eu
 • Telefon731 03 05 61
  731 81 75 77
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
 • Bierzemy udział w programie

  "RZETELNA FIRMA"

  JB12OE74

Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Ile zamontować taśmy led przy suficie podwieszanym?

Data dodania: 21-10-2020

We wnętrzach zarówno mieszkalnych, jak i publicznych, coraz częściej stosuje się sufity podwieszane.Pozwalają one w łatwy i efektywny sposób regulować wysokość pomieszczeń czy ukryć różnego rodzaju instalacje. Dają też jeszcze jedną wyjątkową możliwość — opcję podświetlenia ich taśmą LED. Taki zabieg wpływa nie tylko na doświetlenie pomieszczeń, ale również na panującą wewnątrz przyjemną atmosferę.

Komponowanie zestawu LED

Wykonanie podświetlenia na gotowym już suficie podwieszanym nie jest niczym trudnym. Zanim przystąpimy do działania, warto wciąż pod uwagę kilka istotnych kwestii. Aby skomponować zestaw LED pokrywający potrzeby pomieszczenia, które chcemy oświetlić, musimy przede wszystkim wiedzieć, ile oświetleniowej taśmy LED należy kupić. W tym celu trzeba poznać dokładne wymiary każdego boku sufitu bądź też jego wycinka, który chcemy podświetlić diodami. Ponieważ taśmy LED są naprawdę wydajne i dają piękne światło, wystarczy poprowadzić pojedynczą taśmę po obwodzie sufitu danego pomieszczenia. Musimy zatem kupić jej tyle, aby jej długość pokryła metry obwodu, a najlepiej dokupić trochę więcej na zapas. Przed przystąpieniem do montażu należy też ustalić miejsce, w którym ukryjemy zasilacz LED bądź ewentualne sterowniki.

Wyróżniamy dwa rodzaje zasilania taśmy: zasilanie stałonapięciowe — najczęściej spotykane — lub stałoprądowe.

Przy zasilaniu stałonapięciowym konieczne jest zasilanie co 5 metrów, więc jeżeli używamy tylko wyłącznika ściennego — wystarczy dodatkowy zasilacz. Jeżeli natomiast używamy jakiegokolwiek kontrolera umożliwiającego ściemnianie czy zmianę barwy światła lub koloru, wymagany jest wzmacniacz sygnału PWM, który wpinany pomiędzy 5-metrowe odcinki taśmy i dodatkowo zasilany z zasilacza. Wiąże się to ze stopniowym spadkiem napięcia wzdłuż taśmy, co w efekcie powoduje nierównomierne świecenie początku i końca taśmy.

Taśmy stałoprądowe pozwalają na zasilenie odcinków nawet do 50 metrów z jednej strony, są jednak droższe i wymagają one specjalnych zasilaczy ze stabilizacją prądową, co wiąże się ze wzrostem kosztów. Pamiętajmy, że takie miejsce powinno mieć dobrą wentylację i łatwy dostęp, gdyż zasilacz z pewnością po paru latach będzie wymagał wymiany. Warto też wziąć pod uwagę wszelkie ewentualne łączenia taśmy, na przykład na rogach.

Jaki rodzaj taśmy LED wybrać?

Gdy znamy już dokładne wymiary pomieszczenia i inne jego parametry, czas wybrać rodzaj taśmy LED, którą zamontujemy przy suficie podwieszanym. Przede wszystkim należy zdecydować, jaki kolor będzie mieć światło diodowe. Do wyboru mamy: biały zimny, biały ciepły, neutralny bądź wielokolorowy. Do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia wybierane jest białe światło, gdyż jest ono neutralne i jedynie podkreśla, a nie całkowicie zmienia kolory całego pomieszczenia. Odcień zimny lepiej komponować się będzie z wnętrzami utrzymanymi w tonacji bieli i szarości, z kolei barwa ciepła lepiej sprawdzi się przy drewnie i beżach. Taśma wielokolorowa RGB także jest ciekawym rozwiązaniem, gdyż w zależności od nastroju czy sytuacji może zupełnie zmienić wygląd pomieszczenia poprzez nadanie mu konkretnego koloru bądź wręcz płynne przechodzenie z jednej barwy w drugą.

Oprócz koloru możemy także zdecydować o intensywności świecenia naszej taśmy LED, wybierając opcję od 30, 60, 120 lub nawet 240 diod na metr. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać — czy ma to być mocne rozświetlenie pomieszczenia, czy zaledwie klimatyczna poświata.

 

 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Dodatkowe opcje przeglądania