Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna1 » Blog2 » Czym się kierować wybierając taśmę LED?
Zmiana języka
PolskiAngielski
Nasze hity
Nowości w sklepie
Kontakt
 • Jacek Rychlik
  NIP: PL6221013955
 • E-mail:sklep@led-ovo.eu
 • Telefon731 03 05 61
  731 81 75 77
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
 • Bierzemy udział w programie

  "RZETELNA FIRMA"

  JB12OE74

Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Czym się kierować wybierając taśmę LED?

Data dodania: 26-07-2021 Taśmy LED to chętnie stosowany rodzaj oświetlenia zarówno w mieszkaniach, biurowcach, restauracjach, jak i innych przestrzeniach użytkowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pasków LED o różnych parametrach, a ich zastosowanie pozwala stworzyć niesamowitą dekorację wnętrza za pomocą energooszczędnego źródła światła. Planujesz wykonanie aranżacji w pomieszczeniu przy użyciu taśm LED? Oto kilka najważniejszych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu.

 

Rodzaj i ilość diod elektroluminescencyjnych

 

Podstawą podczas wyboru taśm LED jest cel, jakiemu mają służyć. Może to być tylko delikatne podświetlenie w celu wyeksponowania miejsca lub też zastosowanie jako głównego oświetlenia pomieszczeń. W zależności od tego należy dobrać odpowiedni typ diod, gdyż to od nich zależy jasność strumienia światła. Mamy do wyboru wersję standardową SMD 3528 (3,5 × 2,8 mm) oraz SMD 5050 (5 × 5 mm), w której diody świecą ok. 3 razy jaśniej. Istotna jest również ilość diod na 1 m, która w zależności od typu taśmy może wynosić 30, 60, 72, 120. Diody standardowe warto wybrać do montażu instalacji świetlnej o jednej barwie i małym zapotrzebowaniu na energię. W pozostałych przypadkach lepiej postawić na diody SMD 5050 lub mocniejsze - np. 5630 lub 5730. Należy jednak pamiętać, że wartość liczbowa w nazwie, odnosi się tylko i wyłącznie do parametrów fizycznych, czyli wymiarów diody, w wartościach dziesiętnych z pominięciem przecinka. I tak np. 5630 oznacza wymiar diody 5,6 x 3,0 mm. Parametry elektryczne tej samej diody mogą się jednak różnić. Dlatego warto również zwrócić uwagę na jasność diody podawaną w Lm — lumenach.

W ostatnim czasie jednak coraz częściej paski z diodami LED SMD wypierane są przez te typu COBChip On Board — gdzie punkty świetlne umieszcza się bezpośrednio na podkładzie PCB (pomijając obudowę diody jak również konieczność jej lutowania na podkładzie PCB) i pokrywając całość żelem elektroluminescencyjnym. Paski takie nazywa się również bezpunktowymi. Pomijając obudowę typu SMD źródła światła, można ich umieścić bardzo dużo (do 1000) na metrze bieżącym, co daje efekt oświetlenia liniowego bez możliwości rozróżnienia punktów świetlnych.

Technologia ta jest jednak znacznie droższa od tradycyjnej technologii SMD. Jest oczywiste w związku z tym, że w takich paskach nie podaje się już tradycyjnych symboli liczbowych, bo wartości fizyczne diody nie istnieją. Ważna jest dalej jasność podawana w Lm (lumenach) oraz moc (wyrażona w  watach — W) paska podawana zawsze w odniesieniu na 1 metr bieżący. Już niedługo paski tego typu pojawią się w naszym sklepie.
 

Zasilanie taśm LED

 

Oprócz samych diod niezwykle ważną funkcję pełni ich zasilanie. Odpowiedni zasilacz do taśm LED gwarantuje bowiem ich poprawne funkcjonowanie oraz zmniejsza ryzyko występowania awarii. W jaki sposób go dobrać? Przede wszystkim zasilacz do taśm LED należy dobrać pod kątem konstrukcji taśmy. Jeśli jest to taśma o zasilaniu stałoprądowym, powinna posiadać stabilizację prądu. Jest to rzadko spotykane ze względu na cenę. Zasilanie stałoprądowe pozwala jednak zasilić odcinki do długości 50 metrów.

Jeśli jest to taśma o zasilaniu stałonapięciowym (najczęściej wybierana ze względu na niższą cenę, ale pozwala zasilić z jednej strony odcinki tylko do długości 5 metrów), zasilacz powinien być stałonapięciowy, czyli powinien posiadać stabilizację napięcia. Ponadto zasilacz należy dobrać do ilości oraz rodzaju diod LED. Pamiętaj także, że moc zasilacza do pasków LED powinna być o ok. 10% większa, niż wymaga tego taśma.

Ponadto, aby zbudować instalację dłuższą niż 5 metrów, używając stałonapięciowego zasilania taśm, należy pamiętać, że konieczna może okazać się instalacja wzmacniaczy sygnałów. Jest to istotne w kontekście zniwelowania spadków napięcia. Należy więc zastanowić się, czy zasilanie to poprowadzimy z jednego miejsca, w którym zamontujemy jeden duży zasilacz, czy lepiej będzie zastosować jeden zasilacz zamontowany co 5 metrów taśmy LED. 
 

Efekt świetlny

 

Na wybór taśmy LED powinien wpływać efekt, jaki chcesz uzyskać dzięki takiemu oświetleniu oraz miejsce, w którym planujesz je zamontować. Jeśli zależy ci na dyskretnym rozświetleniu części salonu, sypialni, wnęk, półek lub niektórych elementów aranżacji wnętrz, wystarczą standardowe diody LED o ciepłej barwie. Taśmy LED emitujące białe, naturalne światło będą natomiast idealne do biura, kuchni czy łazienki. Szukasz nietypowego oświetlenia do swojej restauracji, sklepu, salonu piękności czy baru? Rozważ zakup pasków LED wielokolorowych!
Powinieneś także pamiętać, aby kupować od zaufanych i doświadczonych producentów podających pełen opis produktu. Możesz dzięki temu liczyć na profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniej taśmy LED i zasilacza do Twoich potrzeb oraz być pewien, że otrzymasz produkt najwyższej jakości.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Dodatkowe opcje przeglądania